Księgarnia Księży Chrystusowców
Email
malzenska-gra-sklep-300x248

Gra - Małżeńska gra. Zbliżenia

(0)

Przy regularnym stosowaniu gwarancja zrozumienia i bliskości

Małżeńska gra to szansa na poznanie zasad prawidłowej komunikacji, różnic między kobietą a mężczyzną, budowanie więzi małżeńskiej poprzez rozmowę i zrozumienie.

małzenska-gra-relacje-karta-meska2 małzenska-gra-relacje-karta-meska

małzenska-gra-relacje-karta-k2 małzenska-gra-relacje-karta-k1

MAŁŻEŃSKA GRA daje możliwość:

 • Nazwania problemu – a to już połowa sukcesu
 • Właściwego wypowiedzenia go – bez oskarżeń kierowanych pod adresem współmałżonka, koncentrując się na własnych odczuciach i oczekiwaniach
 • Nieprzerywania sobie w czasie mówienia – dla wielu jest to bardzo trudne
 • Trzymania się tematu rozmowy – bez aluzji, wspomnień sprzed lat albo odbijania piłeczki
 • Zrozumienia drugiej strony – nie ma możliwości przerywania sobie i pozostaje tylko słuchanie
 • Zobaczenia, w jaki sposób jest się spostrzeganym i na ile jest się rozumianym przez współmałżonka – co może nas bardzo zaskoczyć
 • Powiedzenia sobie czegoś pozytywnego – niby banał, a jak ciężko, gdy się tego nie słyszy
 • Poflirtowania – coś, czego było sporo przed ślubem
 • Spojrzenia na siebie i swoje małżeństwo z dystansu – co bardzo pomaga znaleźć właściwe rozwiązanie
 • Podjęcia konkretnych postanowień – każda rozmowa kończy się postanowieniem, które akceptują oboje małżonkowie; jest to konkret, który może powoli uzdrawiać i pogłębiać relację

Gra składa się ze 160 kart dla kobiet i 160 dla mężczyzn, podzielonych na 6 kategorii:

 • Relacja
 • Seks
 • Dzieci
 • Praca
 • Teściowie
 • Pozytywy

małzenska-gra-karty

Dodatkowo jest jeszcze jedna karta – tzw. KARTA GŁOSU i 5 pustych kart. Na kartach znajdują się najczęściej wypowiadane przez małżonków oczekiwania i stwierdzenia.

małzenska-gra-karta-glosu

Zasady gry

Gra składa się z 3 etapów: wybór kart, rozmowa, postanowienia.

Wariant I – Dialog

 1. Małżonkowie wybierają kategorię, na której temat będą chcieli przeprowadzić dialog (oprócz kategorii Pozytywy). Wyboru można dokonać na zasadzie losowania lub aktualnej potrzeby. Każdy z małżonków może wybrać kategorię, która jemu najbardziej odpowiada.
 2.  Z wybranej kategorii, czytając karty, należy wybrać te, które odpowiadają własnym odczuciom. Ostatecznie można wybrać maksymalnie 3 karty.
 3. Wybrane karty należy ułożyć przed współmałżonkiem według ważności – od prawej do lewej – wierzchem do góry.
 4. Z kategorii Pozytywy należy wybrać 2 karty, które także należy ułożyć przed współmałżonkiem według ważności, wierzchem do góry.
 5. Metodą losowania należy ustalić, kto otrzymuje „Kartę głosu” i tym samym rozpoczyna grę.
 6. Osoba mająca „Kartę głosu” ma prawo mówienia i sama decyduje, kiedy przekazać ją współmałżonkowi. Osoba, która nie ma „Karty głosu”, nie ma prawa odzywania się podczas wypowiedzi współmałżonka. Można wcześniej ustalić konsekwencję za złamanie tej zasady (np.: kara pieniężna, posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów, kupno wymarzonego prezentu). Każdy może mieć inną.
 7. Odsłanianie kart rozpoczyna się od karty „mniej ważnej” z kategorii Pozytywy. Małżonkowie wręczają sobie po jednej karcie i jeżeli nie mają potrzeby omówienia, przechodzą do dalszych odsłon.
 8. Kolejnym etapem jest odsłanianie kart z pozostałych kategorii. Rozpoczyna małżonek, który wylosował „Kartę głosu”, od karty najmniej ważnej z 3 wybranych. Jeśli nie ma potrzeby wyjaśnienia jej, może przekazać głos współmałżonkowi poprzez przekazanie „Karty głosu”. Dyskusja na temat odsłoniętej karty i zawartej na niej wypowiedzi trwa tak długo, jak długo jest to potrzebne. Następnie drugi współmałżonek odsłania swoją kartę i tak do odsłonięcia wszystkich kart, oprócz ostatniej karty z kategorii Pozytywy.
 9. Po omówieniu kart należy wspólnie wypracować Postanowienie. Żona wymyśla mężowi, mąż żonie. Ważne jest, żeby Postanowienie było konkretne, np. karta: „Czuję się samotna i opuszczona”, Postanowienie: „Rezygnuję z wcześniej zaplanowanego wyjazdu w ten weekend”. Postanowienie należy zapisać na pustej karcie i umieścić z własnym podpisem w wiadomym miejscu w domu.
 10. Na zakończenie dialogu oboje małżonkowie odsłaniają i przekazują sobie drugą kartę z kategorii Pozytywy.

małzenska-gra-karty-rozklad

Wariant II – Zamiana ról

Gra polega na wyborze kart za współmałżonka. Żona bierze karty męża, a mąż karty żony i wybierają na zasadzie: „Co mój współmałżonek chciałby mi powiedzieć?”. Dalszy przebieg gry jest taki sam jak w wariancie I. Wariant ten daje możliwość zobaczenia, w jaki sposób i na ile małżonkowie rozumieją swoje potrzeby i na ile są otwarci na zmianę.

W grze nie ma przegranych, można jedynie wygrać lepszą relację

małzenska-gra-seks

Małżeńska Gra nie wyczerpuje złożoności relacji małżeńskiej, stąd też puste karty mogą służyć do napisania swoich oczekiwań, spraw, problemów i uczuć do współmałżonka. Stwierdzenia, które znalazły się w zestawie, zostały sformułowane według zasad prawidłowej komunikacji, czyli nie ma w nich oceny, słów w stylu: „zawsze”, „nigdy”, „wszędzie”. Ważne jest, żeby własne karty zawierały informacje o sobie i o swoich uczuciach, na wzór gotowych kart z zestawu.

Życzymy zrozumienia i bliskości

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie

Recenzje

Nikt jeszcze nie oceniał tego produktu.

Dodatkowe informacje